Zabiegi na cellulit, które możemy polecić
Najskuteczniejsze zabiegi na cellulit wpływają efektywnie na przebieg tych procesów, które leżą u podłoża wspomnianej zmiany. Muszą więc one oddziaływać na krążenie płynów ustrojowych (krwi i limfy) w podskórnej tkance tłuszczowej oraz na uwalnianie lipidów z komórek tej tkanki. W artykule przedstawiamy polecane przez nas i zadowolonych pacjentów zabiegi.
Menu:
- Lista polecanych zabiegów na cellulit
- Masaż na cellulit
- Najlepsze zabiegi na cellulit obejmują masaż podciśnieniowy
- Mezoterapia – skuteczne zabiegi na cellulit
Lista polecanych zabiegów na cellulit
Aktualnie istnieje wiele zabiegów, które pomogą skutecznie zwalczyć cellulit. Jednak przy tej ilości dostępnych metod ciężko wybrać coś dla siebie. Poniżej przedstawimy listę tych zabiegów, które naszym zdaniem są najlepsze.
Pierwszy zabieg to masaż na cellulit
W pierwszym rzędzie, jeżeli zastosowany zostanie odpowiedni masaż cellulit może wyraźnie się zmniejszyć. Typowy masaż na cellulit to tzw. drenaż limfatyczny. Polega on na pompowaniu limfy przez wywieranie ucisku na ciało i jego przesuwanie zgodnie z ułożeniem głównych naczyń limfatycznych. Jest szczególnie skuteczny w przypadku obrzęku limfatycznego i cellulitu wodnego. Może być wykonywany ręcznie (najlepiej) lub ewentualnie przy pomocy specjalnych aparatów.
Najlepsze zabiegi na cellulit obejmują masaż podciśnieniowy.
Wykonywany jest on przy pomocy specjalnych urządzeń, posiadających głowicę zasysającą skórę. Terapeutyczne działanie masażu może być związane z kilkoma mechanizmami. Na pewno poprawie ulega krążenie płynów ustrojowych: wymuszony zostaje szybszy przepływ limfy, poprawia się także ukrwienie tkanki podskórnej. W ten sposób, odprowadzony z niej zostaje nadmiar płynu i likwidowane są obrzęki (ważne szczególnie u osób z cellulitem wodnym). Ponadto, w tkance tłuszczowe uwalniane są hormony tkankowe, przyspieszające uwalnianie lipidów z adipocytów.
Może także zachodzić korzystna przebudowa struktury przegród łącznotkankowych, które wraz z rozwojem cellulitu ulegają pogrubieniu i stwardnieniu. Głowice maszyn do masażu, oprócz komory podciśnieniowej, mogą posiadać dodatkowe urządzenia:
- wałki masujące skórę,
- laser,
- elektrody generujące prąd przemienny,
- źródło ultradźwięków.
Takie zabiegi na cellulit odznaczają się zatem wielokierunkowym działaniem. Mechanizm, dzięki któremu można zastosować ultradźwięki na cellulit, jest prawdopodobnie dosyć brutalny. Przypuszcza się bowiem, że na skutek działania ultradźwięków dochodzi do mechanicznego uszkodzenia adipocytów i wyciekania z nich tłuszczu. W ten sposób z płacików tkanki tłuszczowej usuwany byłby nadmiar lipidów.
Opisując skuteczne zabiegi na cellulit, nie można zapomnieć o specjalistycznej metodzie, która jest mezoterapia!
Generalnie jest to zabieg polegający na miniiniekcjach – wstrzykiwaniu do tkanki podskórnej określonych substancji leczniczych. Mezoterapia na cellulit obejmuje zarówno wstrzykiwanie leków poprawiających przepływ krwi we włosowatych naczyniach tkanki tłuszczowej (np. buflomedyl) jak i zwiększających uwalnianie lipidów z komórek tłuszczowych (johimbina, kofeina). Stosowane na cellulit zabiegi obejmują także
- karboksyterapię,
- liposukcję,
- podcinanie pasm łącznotkankowych
Karboksyterapia polega na wstrzykiwaniu pod skórę dwutlenku węgla, a od klasycznej mezoterapii różni się tym, że w tym przypadku pod skórę wstrzykuje się gaz (a nie ciecz). Dwa ostatnie wymienione zabiegi są bardzo radykalne, jednak ich skuteczność nie jest udowodniona. Generalnie, skuteczne zabiegi na cellulit wymagają zdiagnozowania przyczyn jego powstania i rodzaju, tak aby dobrać optymalną metodę.
Źródła i literatura
- Gemza, Krzysztof, and Agnieszka Surgiel-Gemza. „Wielokierunkowe działanie zabiegu karboksyterapii w walce z mechanizmami wywołującymi cellulit.” (2018).
- Niewęgłowska-Wilk, Magdalena, et al. „Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha–opis przypadku.” Kosmetologia Estetyczna 1 (2017): 89-90.