Jak powstaje cellulit u mężczyzn? Czym się różni od kobiecego?

 

cellulit u mężczyzn

Cellulit u kobiet jest dolegliwością powszechną, szczególnie u pań rasy kaukaskiej, żyjących w krajach wysoko uprzemysłowionych. Dla odmiany cellulit u mężczyzn jest spotykany rzadko, głównie u osób z zaburzeniami hormonalnymi. A zatem, jak i od czego powstaje cellulit?


Menu:

Jak powstaje cellulit u mężczyzny a jak u kobiety? Czy są jakieś różnice?

Istnieje pogląd, że cellulit u mężczyzn nie występuje właśnie dlatego, że wspomniane przegrody mają u nich przebieg skośny do powierzchni skóry, co daje im większą wytrzymałość. U pań, ułożone są one raczej prostopadle, dlatego gdy zrazik tłuszczowy zaczyna się rozdymać (ze względu na nadmiar wody lub tłuszczu), uwypukla się on w kierunku powierzchni ciała i skóra robi się pofałdowana. Jeżeli w porę nie zostaną podjęte środki zaradcze, problemy pogłębiają się i dochodzi do trwałych zmian w przegrodach łącznotkankowych. Jedne z nich robią się grube, sztywne, silnie zwłókniałe, a ich długość się zmniejsza. Inne przeciwnie – ulegają osłabieniu i wydłużeniu.

Czym zazwyczaj spowodowany jest cellulit u kobiet?

Nie jest jasne jakie przyczyny mogą powodować takie problemy krążeniowe, ale jednym z nich może być ucisk przepełnionych komórek tłuszczowych na drobne naczynka. Istnieje też teoria, że u osób z cellulitem, w przestrzeniach pomiędzy tymi komórkami może występować zbyt dużo substancji przyciągających wodę (np. glikozaminoglikanów). Cellulit u kobiet ze skłonnością do nadwagi może być związany z przeładowaniem płacików tkanki podskórnej tłuszczem. Potwierdzeniem tej hipotezy jest fakt, że u pań otyłych przejawy skórki pomarańczowej mogą być szczególnie nasilone (choć problem ten występuje także u kobiet szczupłych). Formowanie się nierówności na powierzchni skóry może być ułatwione, jeśli przegrody łącznotkankowe, rozdzielające zraziki, ulegną osłabieniu. Sam układ owych przegród jest również istotny.

Czy typy cellulitu różnią się w zależności od płci?

Teoretycznie nie. W praktyce panie mają większą skłonność do powstawania innych typó cellulitu niż mężczyźni. Istnieją różne typy cellulitu: tłuszczowy, wodny oraz włóknisty, a mechanizm powstawania każdego z nich prawdopodobnie jest odmienny. I tak, cellulit wodny jest związany z zatrzymywaniem płynu w tkance podskórnej (tłuszczowej). Płyn ten gromadzi się w przestrzeniach pomiędzy komórkami tłuszczowymi, a przyczyną tego może być zaburzone krążenie krwi i limfy w najmniejszych naczyniach, zaopatrujących płaciki tłuszczowe. Podskórna tkanka tłuszczowa jest podzielona na płaciki (zraziki) utworzone ze skupisk komórek tłuszczowych, rozdzielonych łącznotkankowymi przegrodami. Jeżeli odprowadzanie płynu z tej tkanki jest utrudnione z jakiegoś powodu, w zrazikach tłuszczowych rośnie ciśnienie hydrostatyczne i nabrzmiewają one jak małe baloniki. Pojawiające się wtedy na powierzchni skóry nierówności są twarde w dotyku.

Generalnie, na tym etapie w tkance podskórnej pojawia się dużo kolagenu – ulega ona zwłóknieniu. Zjawisko to jest źródłem jednej ze specjalistycznych nazw skórki pomarańczowej – lipodystrofia, co oznacza stwardnienie tkanki tłuszczowej. Na tym etapie odwrócenie zmian jest bardzo trudne. Istotną rolę w tym, jak powstaje cellulit, odgrywają hormony. Warto zwrócić uwagę, że objawy skórki pomarańczowej widoczne są głównie w tych częściach ciała, w których magazynowanie tłuszczu pozostaje pod kontrolą estrogenów (uda, biodra, pośladki).

Źródła i literatura
  1. Disorders of Fat and Cellulite: Advances in Diagnosis and Treatment, Tom 14 z Series in Cosmetic and Laser Therapy;  David J. Goldberg, Alexander L. Berlin; CRC Press, 2011; ISBN 1841848794, 9781841848792
  2. Anatomico-pathological causes of cellulite; Merlen, J.F. and Curri, S.B; J. Mal. Vasc
  3. Dermatologia dla kosmetologów; Zygmunt Adamski, Andrzej Kaszuba; Elsevier Urban & Partner, 2010; ISBN: 978-83-7609-147-1

Dodaj komentarz