Cellulit – co to jest? Etapy i podział według medycyny

Cellulit - co to jest?

Cellulit to nierównowmiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, w obrębie której grudki tłuszczu generują pomiędzy sobą puste przestrzenie. W takich przestrzeniach koncentruje się woda a także efekty przemiany materii. Kolejnym etapem jest powstanie w takim miejscu obrzęku, którego następstwem są powikłania ukrwienia. W artykule odpowiemy na pytanie skąd się bierze cellulit, co to jest i jakie etapy wyróżniamy zgodnie z wytycznymi medycyny.


Menu:

Gdzie zaczyna się pojawianie cellulitu?

Cellulit najczęściej pojawia się na udach i pośladkach, występuje też m.in. na brzuchu i ramionach. Często cellulit określany jest mianem „pomarańczowej skórki” ponieważ skóra nim dotknięta jest włóknista, pomarszczona i pełna grudek. Rozmiar i wygląd cellulitu są zależne od jego stopnia zaawansowania.

Etapy cellulitu, które wyróżniamy podczas diagnozy

Im stopień zaawansowania cellulitu jest wyższy, tym ta przypadłość będzie cięższa do wyleczenia i będziemy musieli włożyć w kurację więcej wysiłku. Cellulit z punktu widzenia medycyny możemy podzielić na kilka poszczególnych etapów. Najczęściej wyróżniamy:

 1. Etap pierwszy cellulitu – na tym etapie „pomarańczowa skórka” nie jest jeszcze bardzo widocznya. Do stwierdzenia że cellulit zaczyna się tworzyć i już wystąpił jego pierwszy etap, należy ściśnąć dwoma palcami fragment skóry w miejscu które chcemy sprawdzić. Jeśli skóra na skórze pomiędzy palcami wytworzą się malutkie grudki, oznacza to że dotknął ją pierwszy etap cellulitu.
 2. Etap drugi cellulitu – możemy sprawdzić postępując dokładnie w ten sam sposób co w przypadku etapu pierwszego, po ściśnięciu płata skóry ukazuje się nam już pomarańczowa skórka, a przy jej mocniejszym dotyku możliwe jest odczuwanie lekkiego bólu,
 3. Etap trzeci cellulitu – na tym etapie cellulit widać już bez dodatkowego ściskania, a powstałe grudki odznaczają się znacznke większą objętością. Skóra na całej powierzchni objętej w głębszych warstwach jest już nierównomiernie pofałdowana,
 4. Etap czwarty cellulitu to taki, w którym skóra jest pełna widocznych, trzęsących się pofałdowań i nierówności. Grudkowata skóra podczas dotykania jest bardzo bolesna, grudki i nierówności na skórze są bardzo łatwo wyczuwalne już przy lekkim muśnięciu skóry dłonią.


Ponadto cellulit dzielimy na dwa najważniejsze rodzaje

 • Wodny – najwcześniejszy etap cellulitu. Widoczny jest dopiero w momencie ściśnięcia fałdu skóry pomiędzy palcami, pojawia się wtedy lekko nierówna powierzchnia, małe grudki i nieznaczna opuchlizna. Na tym wczesnym etapie cellulitu pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia fizyczne i masaże,
 • Tłuszczowy – zaawansowany, na tym etapie skóra pokryta jest widocznymi sporymi zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami a nawet niewielkimi guzkami. Komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu i nabrzmieniu. Na tym etapie konieczne jest włożenie znacznie większego wysiłku, żeby go wyleczyć.

Pamiętaj! Cellulit nie jest schorzeniem permanentnym!

Można skorzystać z intensywnie działających kosmetyków, profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej takich jak karboksyterapia, lipoliza iniekcyjna, mezoterapia czy endomasaż. Warto wypróbować także masaż bańką chińską. Istotna jest odpowiednia dieta, utrzymywanie wystarczającego nawodnienia i spożywanie błonnika. Pomocne będą także ćwiczenia fizyczne oraz suplementy. Niezależnie od tego jaki rodzaj cellulitu nas zaatakował przystępując do walki z nim należy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

Źródła i literatura
 1. Cellulit (II). Nazewnictwo, definicja, związek występowania z wiekiem, płcią i budową ciała;  Zegarska B., Woźniak M., Juhnke A., Kaczmarek‑Skamira E., Dzierżanowski M.; Derm Estet. 2011, 1 (72), 29–31.
 2. Cellulit – praca przeglądowa (2); Rossi A.B., Vergnanini A.L.; Derm Estet. 2002, 1 (18)

7 komentarzy do Cellulit – co to jest? Etapy i podział według medycyny

 1. Verka pisze:

  Cellulit na udach to moja zmora. Można z nim walczyć i walczyć, a on i tak nadal się uporczywie pojawia. Już naprawdę nie wiem co mam robić…

  • Zoooś pisze:

   Masować, masować i jeszcze raz masować. Przejrzyj sobie tutaj też inne artykuły, wyczytasz z nich nawet, jakie ćwiczenia albo kremy są najlepsze na cellulit.

 2. Anka.skakanka pisze:

  Czy orientuje się ktoś, czy Cellutix (taki balsam antycellulitowy) będzie skuteczny w przypadku cellulitu wodnego? Bo chyba taki właśnie mam…

  • Marty:) pisze:

   Myślę, że jak najbardziej. Co prawda trzeba pilność tego, czy przyjmuje się antykoncepcje itd. W końcu to antykoncepcja głownie do tego się przyczynia. Polecam poczytać tutaj inne artykuły, bo są bardzo rzeczowe i dzięki nim będziesz w stanie rozróżnić jeden typ cellulitu, od drugiego.

 3. daria<3 pisze:

  Dietka, ćwiczonka i cellulit pójdzie w niepamięć. Moje dwie psiapsiółki właśnie tak się pozbyły. Ja mam na dodatek zamiar potestować jakieś kremiki, żeby skóra była super mięciutka.

  • klaudii pisze:

   To koniecznie daj znać, czy jakiś krem naprawdę dał Ci super efekty. Jestem mega ciekawa, a naprawdę trudno jest przetestować wszystkie kremy z drogerii samej. hehe

   • amazonka94 pisze:

    No dokładnie, koleżanko! Moim ostatnim np. odkryciem jest Cellutix – bardzo, bardzo dobre efekty w niesamowicie szybkim tempie. Następny mam zamiar testować krem Vichy, ale podobno to dość mocna kuracja, więc nie wiem, czy moja skóra to wytrzyma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć × = dziewięć