Cellulit – co to jest? Etapy i podział według medycyny
Cellulit to nierównowmiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, w obrębie której grudki tłuszczu generują pomiędzy sobą puste przestrzenie. W takich przestrzeniach koncentruje się woda a także efekty przemiany materii. Kolejnym etapem jest powstanie w takim miejscu obrzęku, którego następstwem są powikłania ukrwienia. W artykule odpowiemy na pytanie skąd się bierze cellulit, co to jest i jakie etapy wyróżniamy zgodnie z wytycznymi medycyny.
Menu:
- Gdzie zaczyna się pojawianie cellulitu?
- Etapy cellulitu, które wyróżniamy podczas diagnozy
- Cellulit dzielimy na dwa najważniejsze rodzaje
Gdzie zaczyna się pojawianie cellulitu?
Cellulit najczęściej pojawia się na udach i pośladkach, występuje też m.in. na brzuchu i ramionach. Często cellulit określany jest mianem „pomarańczowej skórki” ponieważ skóra nim dotknięta jest włóknista, pomarszczona i pełna grudek. Rozmiar i wygląd cellulitu są zależne od jego stopnia zaawansowania.
Etapy cellulitu, które wyróżniamy podczas diagnozy
Im stopień zaawansowania cellulitu jest wyższy, tym ta przypadłość będzie cięższa do wyleczenia i będziemy musieli włożyć w kurację więcej wysiłku. Cellulit z punktu widzenia medycyny możemy podzielić na kilka poszczególnych etapów. Najczęściej wyróżniamy:
- Etap pierwszy cellulitu – na tym etapie „pomarańczowa skórka” nie jest jeszcze bardzo widocznya. Do stwierdzenia że cellulit zaczyna się tworzyć i już wystąpił jego pierwszy etap, należy ściśnąć dwoma palcami fragment skóry w miejscu które chcemy sprawdzić. Jeśli skóra na skórze pomiędzy palcami wytworzą się malutkie grudki, oznacza to że dotknął ją pierwszy etap cellulitu.
- Etap drugi cellulitu – możemy sprawdzić postępując dokładnie w ten sam sposób co w przypadku etapu pierwszego, po ściśnięciu płata skóry ukazuje się nam już pomarańczowa skórka, a przy jej mocniejszym dotyku możliwe jest odczuwanie lekkiego bólu,
- Etap trzeci cellulitu – na tym etapie cellulit widać już bez dodatkowego ściskania, a powstałe grudki odznaczają się znacznke większą objętością. Skóra na całej powierzchni objętej w głębszych warstwach jest już nierównomiernie pofałdowana,
- Etap czwarty cellulitu to taki, w którym skóra jest pełna widocznych, trzęsących się pofałdowań i nierówności. Grudkowata skóra podczas dotykania jest bardzo bolesna, grudki i nierówności na skórze są bardzo łatwo wyczuwalne już przy lekkim muśnięciu skóry dłonią.
Ponadto cellulit dzielimy na dwa najważniejsze rodzaje
- Wodny – najwcześniejszy etap cellulitu. Widoczny jest dopiero w momencie ściśnięcia fałdu skóry pomiędzy palcami, pojawia się wtedy lekko nierówna powierzchnia, małe grudki i nieznaczna opuchlizna. Na tym wczesnym etapie cellulitu pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia fizyczne i masaże,
- Tłuszczowy – zaawansowany, na tym etapie skóra pokryta jest widocznymi sporymi zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami a nawet niewielkimi guzkami. Komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu i nabrzmieniu. Na tym etapie konieczne jest włożenie znacznie większego wysiłku, żeby go wyleczyć.
Pamiętaj! Cellulit nie jest schorzeniem permanentnym!
Można skorzystać z intensywnie działających kosmetyków, profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej takich jak karboksyterapia, lipoliza iniekcyjna, mezoterapia czy endomasaż. Warto wypróbować także masaż bańką chińską. Istotna jest odpowiednia dieta, utrzymywanie wystarczającego nawodnienia i spożywanie błonnika. Pomocne będą także ćwiczenia fizyczne oraz suplementy. Niezależnie od tego jaki rodzaj cellulitu nas zaatakował przystępując do walki z nim należy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.
Źródła i literatura
- Cellulit (II). Nazewnictwo, definicja, związek występowania z wiekiem, płcią i budową ciała; Zegarska B., Woźniak M., Juhnke A., Kaczmarek‑Skamira E., Dzierżanowski M.; Derm Estet. 2011, 1 (72), 29–31.
- Cellulit – praca przeglądowa (2); Rossi A.B., Vergnanini A.L.; Derm Estet. 2002, 1 (18)