Cellulit – przyczyny indywidualne i medyczne

 

Cellulit - przyczyny indywidualne i medyczne

Na powstanie cellulitu ma wpływ wiele czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. W artykule szczegółowo opiszemy jakie mogą być przyczyny związane z czynnikami zewnętrznymi oraz z tymi wewnętrznymi.


Menu:

Na powstawanie cellulitu przyczyn nie można szukać tylko na jednej, typowej płaszczyźnie

Kiedy zauważymy u siebie cellulit przyczyny mogą leżeć w wielu różnych płaszczyznach naszego życia. Mogą one leżeć zarówno w naszych nawykach, ale zarówno w genetyce.

  • Prowadzenie siedzącego trybu życia, brak aktywności fizycznej lub niewystarczająca aktywność fizyczna,
  • Nieodpowiednia, niezbilansowania dieta zawierająca nadmierne ilości cukru oraz soli,
  • Zachwiana gospodarka hormonalna – nieodpowiednie proporcje hormonów
  • przewazająca ilość estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu,
  • Nieprawidłowe krążenie,
  • Częste noszenie zbyt przylegających i obcisłych ubrań,
  • Używki w tym nałogowe palenie papierosów,
  • Wady w obrębie postawy (wady kręgosłupa przyczyniają się do zaburzenia krążenia krwi w nogach).

Przed rozpoczęciem leczenia warto zastanawiać się co powoduje cellulit w naszym przypadku. Leczenie cellulitu bez wcześniejszej próby wyeliminowania jego przyczyn nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Od czego jest cellulit mimo zdrowych nawyków?

Jednym z najpoważniejszych przyczyn tworzenia się cellulitu jest długotrwałe przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Witam. Przyjmowanie hormonów ma negatywny wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej przyczynia się także do powstania cellulitu wodnego, ponieważ hormony zatrzymują wodę w organizmie.

Od czego robi się cellulit, kiedy się zaniedbamy?

Sporym zaniedbaniem ze strony kobiet skarżących się na cellulit jest ograniczanie picia odpowiedniej ilości wody. Pijąc spore ilości wody pozbędziemy się z organizmu tłuszczu i toksyn. Specjaliści zalecają picie około 2,5 litra wody dziennie. Picie wody można urozmaicić piciem rozcieńczonych soków, niesłodzonej herbaty lub ziołowych naparów. Z kawy lepiej zrezygnować na rzecz zielonej herbaty, ponieważ kawa dostarcza organizmowi zbędnych toksyn.

Nadmiar tłuszczu

Nadmiar tłuszczu jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania skórki pomarańczowej. Jeżeli chcesz się pozbyć cellulitu ogranicz dzienną dawkę spożywanego tłuszczu do 1 g do 1 kg wagi. Warto też pamiętać o uwzględnieniu w codziennej diecie tzw. naturalnych spalaczy tłuszczu jakimi są m.in. grapefruity. Restrykcyjne diety nie pomagają w walce z cellulitem ponieważ zazwyczaj dają krótkotrwały efekt i następuje po nich efekt jojo, w wyniku którego komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość.

Brak aktywności fizycznej

Następnym wrogiem gładkiej skóry i sprzymierzeńcem cellulitu jest brak aktywności fizycznej. Cellulit powstaje w wyniki wzmożonego odkładania się tłuszczu oraz zaburzeń krążenia limfy. Brak ruchu odpowiedzialny jest za zastoje limfy. W walce z cellulitem nie można zapominać o odpowiednich ćwiczeniach. Sporty, które najbardziej korzystnie wpływają na wygładzenie cellulitu to m.in. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, tenis i aerobik. Ruch powinien być regularny ale należy pamiętać o nie przeforsowywaniu się.

Niestety cellulit lubi wysokie temperatury.

Walcząc ze skórką pomarańczową należy unikać gorących kąpieli, nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, korzystania z sauny i solarium a nawet depilacji gorącym woskiem. Za to świetnym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem jest niska temperatura. Organizm poddany działaniu niskiej temperatury spała więcej kalorii i szybciej pozbywa się zapasów tłuszczu. Gorące kąpiele warto zastąpić chłodnym prysznicem, dobrze sprawdzi się także odwiedzanie kriokomór czy kąpiele w zimnym morzu.

Źródła i literatura
  1. Cellulit a hormony; Rapetti L.; Cabines. 2008, 26, 26–31
  2. Cellulit wróg rozpracowany; Pokładowska‑Kielan E.; Le Nouvelles Esthetique & Spa. 2009, 2 (64), 22–25
  3. Cellulit jako problem medyczny; Załęska‑Żyłka I.; Probl Hig Epidemiol. 2008, 89 (4), 487–491.
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Dodaj komentarz